سینمای ایران
  • منبع : سینماسریال

واکنش اعتراضی کارگردان فیلم «زار»:

انتشار رایگان فیلم «زار» برای مردم

نیما فراهی کارگردان فیلم «زار» در واکنش به سیاست های وزارت ارشاد و به دلیل سانسورهای موجود در فیلمش، طی یادداشتی فیلم خود را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داد.

به نقل از روابط عمومی پروژه، نیما فراهی کارگردان فیلم « زار» در اقدامی اعتراض آمیز نسبت به سیاست های وزارت ارشاد شب گذشته ۱۷ اسفند این اثر را که در ژانر وحشت ساخته شده به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داد.

این کارگردان در یادداشتی از دلایل تصمیم خود اینگونه گفت:

جوايز جشنواره اي به هيچ عنوان نشاني از موفقيت سينماي يك كشور نيست چرا كه اصل اول موفقيت سينما بقاي آن است و با اين نگاه، مي توان اينگونه تعبير كرد كه سينما يا اثر سينمايي پيش از جايزه، نيازمند مخاطب است!
 
سينمايي كه نتواند مخاطبي براي خود دست و پا كند به ناچار دست به دامان جشنواره ها مي شود تا با كسب جايزه، خلأ نداشتن مخاطب را جبران کند و طبيعي است براي دستيابي به اين هدف، اولويت فيلمساز، سليقه يا سياست جشنواره است و نه نگاه سازنده يا مطلوب مخاطب!
 
در سال هاي اخير، تمايل به ساخت اثر جشنواره اي همچون ويروسي مهلك، آرام آرام به تمام پيكره سينماي ايران راه يافته و چيزي به متلاشي كردن كامل آن باقي نمانده است!
 
در اين بين، وزارت ارشاد نه تنها حمايتي از فيلم هاي سينماي مخاطب پسند يا به معناي تحت اللفظي آن سينماي بدنه نمي كند، بلكه با نگاهي غير كارشناسانه و سليقه اي، بيش از مورد قبل، تيشه به ريشه سينما زده است!
 
فيلم هايي كه با سرمايه شخصي و بدون وابستگي به بودجه دولتي ساخته مي شوند، به راحتي زير تيغ سانسور يا تحريم اين وزارتخانه سر بريده شده و براي هميشه در آرشيو شكست خورده هاي اين اداره مدفون مي گردند!
 
فيلم سينمايي «زار» يكي از صدها نمونه اي است كه بعد از دريافت پروانه ساخت از همين وزارتخانه، با بودجه شخصي و با كمك عوامل حرفه اي سينما، در ژانري مشخصا براي مخاطب، ساخته شد ولي هرگز نتوانست به پرده نمايش راه يابد! چرا كه در اين وزارتخانه، نه قانون بلكه سليقه شخصي افراد و كاركنان است كه تعيين كننده آينده يك اثر سينمايي است! اين بدان معني است كه مجوزهاي صادر شده از سوي اين وزارتخانه حتي براي خود اين اداره دولتي هم اعتباري ندارد!
 
گذشته از همه اين ها، وزارت ارشاد، سرمايه هاي نه چندان اندك مالي افراد را به راحتي و بدون كوچكترين دليل قانوني، نابود کرده و كمترين اهميتي نه براي شخص فيلمساز و نه براي خود اثر قائل نیست! به همين دليل به عنوان صاحب قانوني و سازنده فيلم سينمايي «زار» به نشان اعتراض نسبت به سياست هاي اين وزارتخانه، اين اثر را به صورت رايگان در اختيار مردم قرار مي دهم و از اكران آن در سينماهاي تحت اداره اين وزارتخانه جلوگيري مي کنم.