سینمای جهان
  • منبع : آی سینما

«مرد ایرلندی» اسکورسیزی به جشنواره کن نمی‌رسد

در میانه جدال نتفلیکس با جشنواره کن، تلاش‌ها برای نمایش جدیدترین فیلم مارتین اسکورسیزی در دوره جدید این جشنواره با شکست روبه‌رو شده و برای دومین سال پیاپی محصولات نتفلیکس در این رویداد سینمایی غایب خواهند بود.

به گزارش سینماسریال، «مرد ایرلندی» ساخته جدید اسکورسیزی با بازی رابرت دنیرو و آل پاچینو با بودجه ۱۴۰ میلیون دلاری برای نتفلیکس ساخته شده و ورایتی گزارش داده که حتی اگر بین نتفلیکس و کن توافق حاصل می‌شد، این فیلم به جشنواره نمی‌رسید.

اسکورسیزی برای باورپذیر شدن چهره دنیرو و پاچینو در داستانی که طی چند دهه می‌گذرد، از تکنولوژی VFX استفاده کرده، مشابه روشی که در فیلم «مورد عجیب بنجامین باتن» روی چهره برد پیت اجرا شد. به همین دلیل مراحل آماده سازی فیلم طولانی شده است.

این در حالی‌ست که تیری فرمو دبیر جشنواره کن طی چند ماه گذشته در حال مذاکره با اسکورسیزی بوده تا راهی برای نمایش «مرد ایرلندی» در فستیوال خود بیابد و یکی از فیلم‌های مهم سال را از دست ندهد.

مشابه این اتفاق سال گذشته رخ داد و فیلم «رما» ساخته آلفونسو کوارون که محصول نتفلیکس بود، در کن به نمایش درنیامد و به جشنواره رقیب یعنی ونیز رفت و شیر طلایی را هم گرفت. این فیلم در اسکار ۲۰۱۹ سه جایزه برد و غیبتش در جشنواره کن بیشتر به چشم آمد.

اختلاف بین جشنواره کن و نتفلیکس از سال ۲۰۱۷ آغاز شد، بعد از این که دو محصول این شبکه در بخش مسابقه جشنواره انتخاب شدند. سینماداران فرانسوی اعتراض کردند که این فیلم‌ها نباید بلافاصله به شکل آنلاین توسط نتفلیکس عرصه شوند چون در فرانسه باید بین نمایش در سینماها و عرصه آنلاین حداقل سه سال فاصله باشد.

نتفلیکس زیر بار این شرط نرفت و از سال گذشته تصمیم گرفت فیلم‌های خود را به جشنواره کن ندهد. به این ترتیب امسال فیلم اسکورسیزی در کن به نمایش درنمی‌آید.

این کارگردان آمریکایی تاریخچه طولانی با کن دارد و برای «راننده تاکسی» نخل طلایی گرفته است. در سال ۲۰۰۲ اسکورسیزی ۲۰ دقیقه از فیلم «دار و دسته‌های نیویورکی» را در جشنواره کن به نمایش گذاشت. اما بعید است حاضران در کن ۲۰۲۹ حتی یک دقیقه از «مرد ایرلندی» را تماشا کنند.

در عوض به نظر می‌رسد که این فیلم در جشنواره ونیز که در ماه اوت برگزار می‌شود، برای اولین بار به نمایش درآید.