سینمای ایران
  • منبع : صبا

محمدحسین مهدویان گفت:

محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان کارگردان مستند «ترور سرچشمه» از موضوع حساس مستندش و شرایط اکران آن گفت.

به گزارش سینماسریال، محمدحسین مهدویان کارگردان مستند «ترور سرچشمه» که به تازگی اکران آن در سینماهای گروه «هنرو تجربه» آغاز شده است درباره موضوع حساس فیلمنامه این اثر اذعان کرد: در دو سه فیلم سینمایی که تاکنون ساخته ام دوست داشتم درباره موضوعات سیاسی-تاریخی کار کنم و در این مستند هم این رویه را دنبال کردم.
 
وی ادامه داد: «ترور سرچشمه» مستندی سیاسی درباره واقعه تروریستی سال ۱۳۶۰ است که به نظر خودم مستند جذابی برای مخاطب است.
 
مهدویان با اشاره به اکران این مستند در «هنر و تجربه» توضیح داد: جنس این مستند با کار اول من «ایستاده در غبار» متفاوت است و نمی توانم با توجه به فضای اکران محدود، پیش بینی خاصی از اکران آن در مقایسه با فیلم «ایستاده در غبار» که آن هم در همین گروه سینمایی اکران شد، داشته باشم.
کارگردان «لاتاری» اضافه کرد: متاسفانه در سینمای ایران اکران عمومی فیلم مستند نداریم و ظرفیت اکران برای فیلم های سینمایی هم کم است. در این شرایط قطعا مستند فرصتی برای دیده شدن در حجم وسیع پیدا نمی کند و در تلویزیون هم مستندهایی که خارج از تلویزیون تولید می شوند معمولا به راحتی پخش نمی شوند و تنها راهی که وجود دارد گروه «هنر و تجربه» است که فیلم ما هم در این فضا فرصت اکران پیدا کرده است.
 
او با اشاره اینکه «ترور سرچشمه» صحنه بازسازی شده ندارد، اذعان کرد: برخلاف فیلم «ایستاده در غبار»، این مستند صحنه های بازسازی شده ندارد و کاملا به صورت مستند ساخته شده است.
 
کارگردان «ایستاده در غبار» درباره سوژه جنجالی فیلم هایش و دلیل انتخاب آنها اذعان کرد: در هر مقطعی متناسب با همان شرایطی که زندگی می کنم درباره موضوع فیلم هایم تصمیم می گیریم و خیلی به آینده دور و غریبی فکر نمی کنم. اگر ببینم نتیجه ای نمی گیرم مسیرهای تازه ای را در ادامه تجربه می کنم.
کارگردان «ماجرای نیمروز» درباره بازخورد مخاطبان و منتقدان در جشنواره هایی که مستند «ترور سرچشمه» به نمایش گذاشته شده است، گفت: پیش از اکران عمومی استقبال خوبی داشتیم که با نظرات مخالف و موافق زیادی همراه بود. «ترور سرچشمه» مستند بحث برانگیزی است و از نظر جذابیت هم سعی کرده ایم جذاب و سرگرم کننده باشد و مخاطب عام هم با آن ارتباط برقرار کند.
 
مهدویان در پایان با اشاره به تجربه سبک های جدید در فیلمسازی اش عنوان کرد: قطعا تجربه های جدید فیلمسازی را تجربه خواهم کرد، همانطور که با «لاتاری» سبک جدیدی را تجربه کردم که مردم هم آن را دوست داشتند پس در آینده هم این رویه ادامه دار خواهد بود.
 
مستند بلند سینمایی «ترور سرچشمه» ساخته‌ محمدحسین مهدویان است که بعد از یک سال انتظار برای اکران، در جدول اکران سینماهای «هنر و تجربه» در شهرهای مختلف کشور قرار گرفته و از تاریخ ۱۵ تا ۲۹ اسفندماه در حال اکران است.
 
این فیلم مستند به بررسی ابعاد، آثار و چرایی انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تیرماه سال ۱۳۶۰ که منجر به شهادت دکتر بهشتی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور شد پرداخته و از زبان مطلعان بخش‌هایی از ناگفته‌های تاریخ معاصر کشور را بیان می‌کند.

«ترور سرچشمه» به تهیه‌کنندگی مجید رجبی‌معمار و به سفارش مرکز گسترش سینمای تجربی و حرفه‌ای ساخته‌شده است.