سینمای جهان
  • منبع : روزنامه جام جم

كریس پرات، ستاره پولساز و محبوب این روزهای هالیوود است

كریس پرات این روزها جدول كاری فشرده‌ای دارد و با امضای چندین قرارداد كاری، خودش را درگیر پروژه‌های سینمایی زیادی كرده است. نكته جالب این كه او در گونه‌های مختلف و متفاوت سینمایی، ایفای نقش می‌كند. دنیای درونی فیلم‌های این بازیگر موفق 39ساله، بسیار متنوع و رنگارنگ است.

مدتی قبل بود كه قسمت دوم پویانمایی كمدی اكشن «فیلم لگویی» با صداپیشگی كریس پرات روی پرده سینماها رفت. پرات در این فیلم، بخش‌ تازه‌ای از هنر بازیگری‌اش را به نمایش گذاشت. منتقدان كه كار پرات را در این فیلم بسیار پسندیده‌اند، به طرح این نكته می‌پردازند كه مجموعه پویانمایی فیلم لگویی می‌تواند باعث تحول بیشتر بازیگر شود. اما تمام منتقدان سینمایی با چنین نظریه‌ای موافق نیستند و می‌گویند پرات هنوز راهی طولانی تا تبدیل شدن به یك اسطوره بازیگری دارد.
نشریه هالیوود ریپورتر با توجه به موفقیت‌های پی در پی اخیر بازیگر، سراغ كارنامه كاری او رفته است. تا همین چند سال قبل، كریس پرات به عنوان بازیگری معمولی ارزیابی می‌شد كه در كارهای تلویزیونی قصد مطرح كردن خودش را داشت. اما این روزها در نقش قهرمان اكشن بزن بهادری ظاهر می‌شود كه توانایی مقابله و جنگ با انواع و اقسام موجودات بیگانه فضایی و دایناسورهای ماقبل تاریخ را دارد.
نگهبان موفق ژوراسیک
با نمایش عمومی سری تازه «پارك ژوراسیك» (كه با نام «دنیای ژوراسیك» اكران عمومی شد) پرات نام خود را به عنوان قهرمان تازه ژانر اكشن معرفی كرد. در كنار این مجموعه اكشن علمی -تخیلی آینده‌نگرانه بود كه در وسترنی چون «هفت دلاور» بازی كرد. در این فیلم هم او قهرمانی چابك‌دست است كه البته تبحر فراوانی در تیراندازی و هفت تیركشی دارد.
 همزمان با این نوع تازه از اكشن كاری، قسمت اول «نگهبانان كهكشان» روی پرده سینماها رفت. این بار پرات لباس رزم فضایی به تن كرد تا با خاطیان بین سیاره‌ای برخورد كرده و آنها را سرجایشان بنشاند! در تمام این فیلم‌ها، كریس پرات به عنوان قهرمانی سرسخت و شكست‌ناپذیر ایفای نقش كرد كه تن به بی‌عدالتی نمی‌دهد و البته مدافع محرومان هم هست. حالا می‌خواهد این محرومان اسیران دست دایناسورهای خشمگین باشند یا موجودات مزاحم فضایی.
توانایی‌های متنوع
منتقدان بر این عقیده‌اند كه پرات توانایی‌های خوبی در ارائه نقش‌ها و شخصیت‌های متفاوت دارد. شاید به همین دلیل است كه بسیاری از فیلمسازان و تهیه‌كنندگان سینمایی برای محصولات‌شان اول سراغ او می‌روند.
 پرات با قرض دادن صدایش به یكی از شخصیت‌های كارتونی پویانمایی فیلم لگویی، بعد تازه‌ای از هنر و استعدادش را به نمایش گذاشت. او نشان داد بدون بهره‌گیری از ظاهر و چهره‌اش، می‌تواند با صدایش همبازی خوبی به راه بیندازد و جلوه دیگری از توانایی بازیگری‌اش را ارائه کند.
موفقیت پرات در چند فیلم علمی - تخیلی و ماجراجویانه‌ای كه بازی كرد، راه را برای كسب نقش‌های بهتر و فیلم‌هایی با كیفیت تر هموار كرده است. او كه در نگهبانان كهكشان نقشی ابرقهرمانانه را به عهده گرفت، در یك فانتزی اكشن تازه در قالب ابرقهرمانی متفات ظاهر خواهد شد. فیلم كمیك استریپی «كابوی نینجای وایكینگ»، پرات را در نقش ابرقهرمانی خواهد داشت كه مشابه آن تا به حال در فیلم‌های ژانر ابرقهرمانانه دیده نشده است. مرد جوانی كه اختلال هویتی دارد، به‌زودی متوجه قدرت‌های شگرف درونی خود می‌شود. این جوان می‌تواند در آن واحد هم یك نینجا باشد و هم یك وایكینگ و كابوی چیره دست. وجود این توانایی‌های استثنایی مسؤولان دولتی را به این نتیجه می‌رساند كه او را راهی یك سری ماموریت خطرناك و غیرممكن كنند.
دنباله‌دار ابرقهرمانانه
با آن كه هنوز زمانی برای شروع كار فیلمبرداری كابوی نینجای وایكینگ تعیین و اعلام نشده، حرف از تبدیل آن به یك مجموعه فیلم دنباله دار است. پرات این فیلم را برای نمایش عمومی در تعطیلات تابستان سال 2021 آماد ه می‌كند. در همین فصل، قرار است سومین قسمت دنیای ژوراسیك او با این اكشن ابرقهرمانانه رقابت كند. بازیگر در سومین قسمت دنیای ژوراسیك دوباره لباس اوئن گرادی ماجراجو عاشق دایناسورها را به تن می‌كند، تا وارد یك سری ماجراجویی دلهره‌آور تازه با این موجودات عهد كهن کند.
باز هم قرض صدا
پویانمایی فانتزی و رایانه‌ای «آن وارد» هم از صدای پرات در نقش شخصیت اصلی داستان بهره خواهد گرفت. این كمدی ماجراجویانه كه در مرحله پیش تولید قرار دارد، در یك دنیای افسانه‌ای و فانتزی رخ می‌دهد. دو برادر نوجوان كوتوله، شخصیت‌های محوری ماجرا هستند.
آنها سفری طولانی و هیجان‌انگیز را آغاز می‌كنند تا ببینند آیا چیزی به نام جادو وجود دارد یا نه. سازندگان فیلم آن را برای نمایش عمومی در اولین روزهای ماه آوریل سال 2020 آماده می‌كنند.