سینمای جهان
  • منبع : بلاگ نماوا

«با همون اولین سلام عاشق‌ات شدم»... سی دیالوگ به‌یادماندنی تاریخ سینما را مرور کنید

سی دیالوگ به‌یادماندنی تاریخ سینما را مرور کنید: قرار نیست همیشه حاضرجوابانه و قلنبه‌سلنبه به‌نظر برسند

تقریبا همهٔ افراد، حتی آدم‌های معروف، شیفتهٔ جمله یا جمله‌هایی در فیلم محبوبشان می‌شوند. کدام نقل‌قول در صدر جدول قرار می‌گیرد؟ تیم هالیوودریپورتر از خوانندگان بخش سرگرمی‌اش خواست تا به فراموش‌نشدنی‌ترین دیالوگ‌های فیلم‌ها رأی دهند. در کنار بررسی دیالوگ‌ها، تیم سایت با برخی از نویسندگان فیلم‌نامه که آن نقل‌قول‌ها را خلق کرده‌اند صحبت کرد تا داستان پشت آنها را بداند. در ادامهٔ این مطلب با ما همراه باشید تا ۳۰ نقل‌قول محبوب فیلم‌های هالیوودی را به شما معرفی کنیم.

۳۰. Carpe diem. دم را غنیمت شمارید، پسرها.

Dead Poets Society

انجمن شاعران مرده

تام شولمن فیلم‌نامه‌نویس به هالیوودریپورتر گفت: “من یک شلوار از کمپانی به نام Carpe Denim داشتم. زمانی که این شلوار را می‌خریدم متوجه آن نشدم، اما زمانی که به روش خاصی تا شده بود، این اسم را روی قسمت داخلی دور کمر شلوار دیدم. «Denim» (پارچه کتانی) یکی از جالب‌ترین چیزهایی است که در خط تولید این شرکت دیده‌ام.”

۲۹. خانم رابینسون! شما سعی دارید منو اغوا کنید، درسته؟
The Graduate

فارغ‌التحصیل

در فیلم مایک نیکولز، خانم رابینسون حدود ۲۵ سال از بنجامین بردداک، فارغ‌التحصیل جوان فیلم، بزرگ‌تر است. اما در واقعیت، آن بنکرافت تنها ۶ سال از داستین هافمن ۲۹ ساله بزرگ‌تر است.

۲۸. من شوخی ندارم. و منو شرلی صدا نزن.
Airplane

هواپیما

جف زوکر (که همراه برادرانش در نوشتن فیلم‌نامه همکاری داشته) به هالیوودریپورتر گفت: “فکر می‌کنم مردم به‌خاطر بازی لسلی نیلسن این دیالوگ را به یاد دارند. طوری که او این جمله را بیان کرد همان چیزی بود که خواستارش بودیم. ما از بازیگران خواسته بودیم جوری رفتار کنند که انگار نمی‌دانند در یک فیلم کمدی بازی می‌کنند.”

۲۷. جانی اینجاست!
The Shining

درخشش

داستان از این قرار بود که شخصیت جک تورنس با بازی جک نیکلسون، دری را می‌شکند تا به سمت همسر لرزانش برود. اما نیکلسون چیزی به صحنه اضافه کرد. برداشت‌های زیادی از این صحنه گرفته شد و درهای زیادی شکسته شد تا اینکه استنلی کوبریک بالاخره رضایت داد. “جانی اینجاست!” جملهٔ فی‌البداهه نیکلسون بود که کوبریک را راضی به پایان برداشت‌های این صحنه کرد.

۲۶. توی بیسبال کسی گریه نمی‌کنه!
A League of Their Own

A League of Their Own

بابالو مندل نویسندهٔ فیلم‌نامه می‌گوید: “اگر کسی اسلحه به سمتم بگیرد و بگوید جمله‌ای که این فیلم را تعریف می‌کند کدام است، یک جمله بعد را انتخاب می‌کنم. شخصیت جینا دیویس می‌خواهد تیم را ترک کند و سعی دارد این موضوع را به شخصیت تام هنکس بگوید که ماندن در تیم برایش سخت است. هنکس می‌گوید: “معلومه که سخته! اگه سخت نبود همه می‌تونستن انجامش بدن.” این «سخت» بودن چیزی است که آن را عالی کرده. من این دیالوگ را انتخاب می‌کنم.”

۲۵. من با اولین سلام عاشقت شدم.
Jerry Maguire

جری مگوایر

کامرون کرو نویسنده و کارگردان می‌گوید: “دروغ نمی‌گویم که برای بیلی وایلدر و آخرین جمله در «آپارتمان» احترام زیادی قائل هستم. همیشه از شنیدن این جملهٔ «خفه شو و باهاش کنار بیا» از زبان شرلی مک‌لین به جک لمون لذت بردم. این یکی از محبوب‌ترین جمله‌ها در بین اعضای خانواده‌ام بود. ما عاشقش بودیم. خب برای فیلم «جری مگوایر»، می‌خواستم رنی حرف جری را قطع کند و چنین چیزی بگوید. جمله اصلی این است: “خفه شو ـ من با اولین سلام عاشقت شدم.”. این یک قاعده سرانگشتی برای هر فیلم‌نامه‌نویس است: بیلی وایلدر هیچ‌وقت شما را به اشتباه نمی‌اندازد.”

۲۴. هیوستون، ما یه مشکلی داریم.
Apollo ۱۳

آپولو ۱۳

هالیوود اینجا کمی روی بخش تاریخی این داستان تجدیدنظر کرد: جیم لاول فضانورد در دنیای واقعی گفته بود: “هیوستون، ما یه مشکلی داشتیم.”

۲۳. تا ابدیت و پس از آن!
Toy Story

داستان اسباب‌بازی

تیکه کلام باز لایتیر در واقع نسخهٔ تغییریافتهٔ «آن سوی ابدیت» است که به‌عنوان نوشتهٔ میانی فیلم «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» اثر استنلی کوبریک هم ظاهر شد. این نقل‌قول کمی بعد در عنوان کتاب کارن پیک که دربارهٔ تاریخ پیکسار بود و هم‌چنین در متن شعر آهنگ موفق «زنان مجرد» اثر بیانسه نیز به چشم خورد.

۲۲. Yippie-ki-yay, motherf—er!
Die Hard

جان‌سخت

استیون ئی. د سوزا نویسنده می‌گوید: “بروس آخر این جمله را به میل خودش تغییر داد و تقریبا همهٔ عوامل از آن استقبال کردند. ما با نگرانی فراوان این جمله را برای گرفتن تأیید اولیه فرستادیم و خوشبختانه نتیجه مثبت بود و این جمله از فیلم حذف نشد.”

۲۱. ئی.تی به خانه زنگ بزن
E.T. the Extra-Terrestrial

ئی.تی. موجود فرازمینی

هنگام فیلم‌برداری، استیون اسپیلبرگ کنار دوربین بود و جای شخصیت ئی.تی با بازیگر مقابلش صحبت می‌کرد. بعدا بن بروت طراح صدا، صدای این شخصیت را با صدای زمخت پت ولش ضبط کرد و با ترکیب صدای حیوانات، صدایی فرازمینی به این شخصیت داد.

۲۰. تو نمی‌تونی با واقعیت کنار بیایی!
A Few Good Men

چند مرد خوب

فیلم‌برداری صحنهٔ بحرانی دادگاه که نیکلسون این جمله را ادا می‌کند یک روز کامل زمان برد. زمانی که نوبت به فیلم‌برداری از واکنش‌های افراد حاضر در صحنه رسید، راب راینر کارگردان به نیکلسون گفت که فرد دیگری می‌تواند دیالوگ‌های او را به جایش بیان کند، اما نیکلسون اصرار داشت که خودش این کار را انجام دهد و تقریبا ۵۰ بار این کار را کرد. چرا؟ او به راینر گفته بود: “من عاشق بازیگری هستم.”

۱۹. من برمی‌گردم.
The Terminator

نابودگر

آرنولد شوارزنگر می‌خواست این جمله را به «من باز خواهم گشت» (I will be back) تغییر دهد، چون بیشتر ماشینی به‌نظر می‌رسید و او در بیان «I’ll» مشکل داشت. او می‌گوید جیمز کامرون جوری به او نگاه می‌کرد که انگار عقلش را از دست داده است.

۱۸. من آدم‌های مرده را می‌بینم.
The Sixth Sense

حس ششم

همان‌طور که هالی جوئل آزمنت در حال گفتن این جمله است، دوربین روی صورت بروس ویلیس می‌رود. فرانک مارشال نگران بود که این کار باعث لوث شدن داستان شود. با پخش این قسمت برای عده‌ای از مخاطبان، متوجه شدند که پیچیدگی داستان از بین نرفته است.

۱۷. باند. جیمز باند.
Dr. No

دکتر نو

ایان فلمینگ نام جاسوس برجسته‌اش را با نگاه به خسته‌کننده‌ترین لقبی که در میان کتاب‌های کتابخانه‌اش وجود داشت، انتخاب کرد. ظاهرا این نام متعلق به نویسندهٔ راهنمای تماشای پرندگان بوده است. فلمینگ دربارهٔ لحظه‌ای که این نام را کشف کرد گفت: “واقعا این اسم یکی از احمقانه‌ترین اسم‌هایی است که تا به حال شنیده بودم.”

۱۶. ما همیشه پاریس را خواهیم داشت.
Casablanca

کازابلانکا

جولیوس اپستاین فیلم‌نامه‌نویس می‌گوید: “یادداشتی به هال والیس دربارهٔ افتضاح بودن فیلم‌نامه «کازابلانکا» نوشتم. او یادداشت را در کشوی میز قرار داد. از آنجا به بعد، هرگاه اختلاف نظری پیدا می‌کردیم، او این یادداشت را بیرون می‌آورد و از من می‌خواست دوباره آن را بخوانم.”

۱۵. این شروع یک دوستی زیباست.
Casablanca

کازابلانکا

در فیلم‌نامهٔ اصلی کلود رینس به جای هامفری بوگارت این جمله را می‌گوید و بوگارت در پاسخ می‌گوید: “بله، اما فراموش نکن که هنوز ده هزار فرانک به من بدهکاری.”

۱۴. من هم سفارش خانم را می‌خواهم.
When Harry Met Sally

وقتی هری سالی را دید…

در صحنه‌ای از فیلم و در رستوران، شخصیت مگ رایان ناگهان به شدت احساساتی شده و همهٔ نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. خانم مسنی که در نزدیکی او قرار دارد، هنگام سفارش به پیشخدمت می‌گوید که برایش همان چیزی را بیاورد که شخصیت رایان سفارش داده بود.

۱۳. چرا انقدر جدی؟
The Dark Knight

شوالیه تاریکی

احتمالا بازی فوق‌العاده و پرتضاد هیث لجر در نقش جوکر به محبوب بودن این نقل‌قول کمک شایانی کرده است.

۱۲. سلام. اسم من اینیگو مونتویاست. تو پدر منو کشتی. آمادهٔ مرگ باش.
The Princess Bride

عروس شاهزاده

مندی پتینکین گفته این جمله‌ای که در فیلم ادا کرده (که احتمالا معروف‌ترین کار او نیز هست) از طرف هوادارانش حداقل روزی ۲ یا ۳ بار تکرار شده است.

۱۱. من پدرت هستم.
Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back

امپراتوری ضربه می‌زند

یکی از اشتباه‌ترین نقل‌قول‌ها در تاریخ سینما همین‌جاست که با “دوباره بازی کن، سم” همراه شد. در جملهٔ اصلی «لوک» وجود نداشت.

۱۰. اولین قانون باشگاه مبارزه اینه: دربارهٔ باشگاه مبارزه حرفی نمی‌زنید.
Fight Club

باشگاه مبارزه

ادوارد نورتون و برد پیت کاملا برای «باشگاه مبارزه» آماده بودند. آنها در کلاس‌های بوکس، تکواندو و گراپلینگ شرکت کردند. پیت حتی با میل خودش نزد دندانپزشک رفت و تکه‌ای از دندانش را لب‌پر کرد. با این حال، ممکن بود مت دیمون و شان پن به جای آنها بازی کنند. اما دیوید فینچر که مجذوب بازی نورتون در «مردم علیه لری فلینت» بود، او را انتخاب کرد. یکی از تهیه‌کننده‌ها نیز راسل کرو را برای بازی در نقش تایلر در نظر داشت که البته حضور او نیز منتفی شد.

۹. هیچ‌جا مثل خونه نمی‌شه.
The Wizard of Oz

جادوگر شهر از

این فیلم اقتباسی، نسبت به رمان فانتزی ال. فرانک باوم محصول ۱۹۰۰ کمی متفاوت است. اما سازندگان فیلم، این جمله را درست مطابق کتاب در فیلم استفاده کردند.

۸. داری با من حرف می‌زنی؟
Taxi Driver

راننده تاکسی

رابرت دنیرو این جمله را به صورت فی‌ابلداهه گفت. در فیلم‌نامه تنها آمده بود: “تراویس با خودش در آینه حرف می‌زند.” پل شریدر نویسنده به دنیرو گفته بود که این شخصیت مثل یک بچه است که با تفنگ بازی می‌کند و ادای آدم‌های قوی را در می‌آورد.

۷. در بین تمام میخانه‌های همه شهرها در سراسر دنیا، او وارد میخانهٔ من شد.
Casablanca

کازابلانکا

این فیلم محبوب‌ترین نقل‌قول‌های تاریخ را از آن خود کرده است.

۶. می‌خوام بهش پیشنهادی بدم که نتونه رد کنه.
The Godfather

پدرخوانده

گونه‌های متفاوتی از این جمله در هر سه فیلم «پدرخوانده» تکرار شد. ماریو پوزو نویسنده و فرانسیس فورد کوپولا کارگردان هنگام نوشتن اولین فیلم‌نامه، از نظر جغرافیایی از هم دور بودند؛ پوزو در نیویورک و کوپولا در سانفرانسیسکو. آنها مدام در حال ارسال فیلم‌نامهٔ کارشده برای یکدیگر بودند.

۵. توتو، من حس می‌کنم ما دیگه توی کانزاس نیستیم.
The Wizard of Oz

جادوگر شهر از

از ۷۷ سال پیش که دوروتی این جمله را بیان کرد، تاکنون در بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها از این جمله استفاده شده است. از «عزیزم، بچه‌ها را کوچک کردم» تا «آواتار»، از «آناتومی گری» تا «دختران گیلمور». ناگفته نماند در سال ۱۹۹۶، جو دی مسینا آهنگی با نام «تو دیگه توی کانزاس نیستی» منتشر کرد که به موفقیت چشمگیری دست یافت.

۴. نیرو با تو باد
Star Wars

جنگ ستارگان

شخصیت‌های متعددی این جمله را در فیلم اصلی بیان می‌کنند، اما جای تعجب دارد که اوبی‌وان کنوبی تنها کسی بود که تا سال ۲۰۰۲ و «قسمت دوم: حمله کلون‌ها» این نقل‌قول را بیان نکرد.

۳. تو به یه قایق بزرگ‌تر نیاز خواهی داشت.
Jaws

آرواره ها

کارل گوتلیب نویسنده یادآور شد: “ریچارد زانوک و دیوید براون جزو آن دسته تهیه‌کنندگان خسیس بودند و همه مدام به آنها می‌گفتند که “به قایق بزرگ‌تری نیاز خواهی داشت”. این جمله به تیکه کلامی تبدیل شد که هرگاه چیزی درست کار نمی‌کرد، از آن استفاده می‌کردیم؛ چه زمانی که ناهار دیر می‌‌آمد و یا زمانی که پستی و بلندی‌ها موجب تکان دوربین می‌شد.”

۲. به سلامتی دیدنت، بچه. Here’s looking at you, kid
Casablanca

کازابلانکا

این نقل‌قول برگرفته از جملهٔ ژاپنی «Kimi no hitomi ni kanpai» است که تلویحا به معنی «به سلامتی چشمانت» است. ماناکو ایهایا از انجمن مترجمان آمریکا دربارهٔ قدرت ثبت ظرافت انگلیسی این جمله برای مخاطبان ژاپنی می‌گوید: “یک نمونه کلاسیک از یک ترجمهٔ خوب فیلم.”

۱. راستش رو بخوای، عزیزم، به درک!
Gone With the Wind

برباد رفته

دو ماه پیش از اکران فیلم، دستور داده شد که «به درک» را حذف کنند. تهیه‌کنندگان ۲۲ نسخه متفاوت از این جمله را پیش از اعمال سانسور ساختند و در نهایت توانستند جمله اصلی را در فیلم نگه دارند.
این مقاله برگرفته از سایت hollywoodreporter.com است.

منبع: بلاگ نماوا- فرناز آشفته‌فرد